Student Activities

 

Name of Club

Advisor Last

Name

 

Advisor Email

 

Meeting Day(s)

 

Meeting Time

 

Meeting Location

Art Club

Willemse

[email protected]

TBD (first date 10/5)

Afterschool

Art Room

Best Buddies

Wolph

[email protected]

TBD

TBD

TBD

Book Group

Harling

[email protected]

Wednesdays

3:00 pm

Library

Book Group

Harling

[email protected]

Every other Tuesday

Flex

Library

Code Runners

Stetson

[email protected]

Wednesday - first flex

First Flex

C127

Dance Club

Stetson

[email protected]

Tuesday and Thursday

After School

MPR or C127

Debate Club

Sullivan

[email protected]

TBD

TBD

T105

DEI (Diversity, Equity, and Inclusion)

 

Jablonski

 

[email protected]

 

Thursday

 

3:00

 

C228

Diverse Student Union

Anderson

[email protected]

TBD

TBD

T206

 

FBLA

Stetson and Lacasse

[email protected] [email protected]

 

Wednesday

 

3:00

 

C127

FCA (Fellowship of Christian Athletes)

 

Thibault

 

[email protected]

 

Friday

 

7:25 AM

 

L-153

GSA (Gender and Sexuality Alliance)

 

Trier

 

[email protected]

 

Every other Tuesday

Afterschool to 3:30

 

T209

Junior Prom Committee (October-

May)

 

Milliken

 

[email protected]

 

Variable; once a week on Blue or Bobcat Days

 

7:15 am

 

T112

 

Math Team

 

Johnson/Drake

 

[email protected] [email protected]

Practice days vary, meets are the first Wednesday of every month & second

thursday of every month

 

after school

 

T302

Mouth of the River

Kelly

[email protected]

Flexible

Flexible

T212

National Honor Society

Best

[email protected]

Third Thursday of every month

7:30 am

auditorium

Oyster River Ping Pong

Sant

[email protected]

Thursday

3:00

MPR

 

Quiz Bowl and Granite State Challenge

 

Monahan

 

[email protected]

To be determined by league schedule, club-member schedule and schedule of

NHPBS Granite State Challenge

Probably during Flex-times and

after school

 

T-211

Red Cross Club

Quaglieri

[email protected]

Wednesdays

Flex

C223

 

SALT

 

Ricciardi

 

[email protected]

 

TBD

 

TBD

Ricciardi Room

c226

Science Club

Cathey

[email protected]

Thursdays

2:55 - 4:25

L152

Sustainability Club

Bromley

[email protected]

Tuesday

7:15 AM

L150

 

The Pearl(Literary and Arts Magazine)

 

Horsley

 

[email protected]

 

TBD

Flex 1/Afterschool as

needed

 

104

 

Ultimate Frisbee

 

Pappas

[email protected] [email protected]

 

Wednesdays and Friday

 

3:30-5pm

 

Little River Park

Unified Basketball

Satterfield

[email protected]

Unified Soccer

Satterfield

[email protected]

Unified Volleyball

Satterfield

[email protected]

Women's Rights

Horsley

[email protected]

TBD

TBD

104

Writing Club

Harling

[email protected]

Wednesday

3:00 pm

Library

Yearbook

Van Dyke

[email protected]

Monday and Thursday

Afterschool

T312

Vex Robotics

Thompson

[email protected]

Thursday

3-4:30

L151

First Robotics

Hawley, Michael

[email protected]

Wednesdays

6-8pm

MPR